Årets beste forskningsformidler er kåret!

Torsdag kveld vant Johanna Bjånes Marcussen fra Universitetet i Agder årets nasjonale finale i grand prix for forskere. Hun er forsker ved Universitetet i Agder og Havforskningsinstituttet, og forsker på beskatningen av hummer. For hvor mange hummer tar egentlig fritidsfiskerne med seg hjem? Og hvordan belaster det hummerbestanden?

Johanna Bjånes Marcussen fra UiA vant Forsker Grand Prix 2025. Foto: Stine Østby/Forskningsdagene

Bjånes Marcussen konkurrerte til slutt om den gjeve tittelen i superfinalen mot Ruth Aga fra Universitetet i Oslo og Tiziana Durazzano fra Norges arktiske universitet UiT. Deres prosjekter handlet henholdsvis om hvordan vi kan forebygge fallskader hos eldre og hvordan dyreplankton er havets ukjente helter. 

To kandidater kom på delt andreplass. Prosjektet til Vebjørn Jacobsen Melum fra UiT Norge arktiske universitet handler om hvordan en gullhamster tilpasser seg vinterforhold ved å sette kroppen i sparemodus for å overleve. En type sensorceller i hjernen spiller en rolle i denne prosessen, og han ser etter hvordan mer kunnskap om dette kan brukes i andre sammenhenger.

I Forsker Grand Prix får 10 doktorgradskandidater presentere forskningen sin i kortformat og på fengende måter. De får fire minutter hver på scenen, og de tre som får flest stemmer fra publikum og de tre fagdommerne går videre til en ny fireminuttersrunde.  

Kandidatene har vært gjennom måneder med forberedelser og opplæring i å formidle forskning på spennende måter. Alle er doktorgradsstipendiater som er i gang med sine prosjekter, men har ennå ikke disputert. 

Fra NRK Super til hummerfiske 
Det var stor faglig bredde i temaene i årets nasjonale finale i Forsker Grand Prix.  

Det handlet om alt fra smelting av Folgefonna og politikernes beslutninger, nye biomaterialer til 3D-printing av bein, hvordan teater som metode kan hjelpe hjemmesykepleiere med medisinhåndtering til hvordan resultatene av ryggkirurgi kan gjøres enda bedre ved hjelp av KI. Vi fikk også lære om hva som skjer med nyhetsformidlingen når man tilpasser form og innhold til barn, og hvordan man kan gjøre geometriundervisningen i mattetimene bedre.  

– Vi i Forskningsrådet ser på Forsker Grand Prix som en fantastisk mulighet for forskere til å få vist fram fremragende forskning og bli inspirert til å formidle, sier administrerende direktør i Forskningsrådet Mari Sundli Tveit. – I tillegg har vi som publikum fått innsikt i mange spennende forskningsprosjekter. Forskningskommunikasjon blir stadig viktigere i samfunnet, når faktabasert kunnskap er under press.

Fremragende forskning 
Alle kandidatene har deltatt i og vunnet regionale finaler. Fem delfinaler har vært arrangert den siste uken i Tromsø, Levanger, Bergen, Kristiansand og Oslo.   

– Vi i Forskningsrådet ser på Forsker Grand Prix som en fantastisk mulighet for forskere til å få vist fram fremragende forskning og bli inspirert til å formidle, sier administrerende direktør i Forskningsrådet Mari Sundli Tveit. – I tillegg har vi som publikum fått innsikt i mange spennende forskningsprosjekter. Forskningsformidling blir stadig viktigere i samfunnet, når tilliten til forskning er under press. Gratulerer så mye til Johanna Bjånes Marcussen og alle de andre dyktige deltakerne!    

Forsker Grand Prix ble første gang arrangert i 2010, og rundt 600 doktorgradsstipendiater har deltatt siden starten.  

Forsker Grand Prix er et arrangement under Forskningsdagene i september hvert år.  

– Dette er en nasjonal festival som sprer begeistring og forståelse for forskning. Forskningsdagene er en vaksine mot desinformasjon, sier Sundli Tveit.  

Se opptaket av den nasjonale finalen i Forsker Grand Prix.

Fakta om Forsker Grand Prix

Alle 10 kandidater har deltatt i og vunnet regionale finaler. Seks slike delfinaler har vært arrangert den siste uken i forbindelse med Forskningsdagene, i Tromsø, Bodø, Bergen, Stavanger, Kristiansand og Oslo. Kandidatene har kvalifisert seg til å være med i den nasjonale finalen i Oslo i regi av Forskningsrådet.

De 10 kandidatene får fire minutter hver på scenen. De tre som får flest stemmer fra publikum og tre fagdommere får en ny runde med nye fire minutter. Mange legger inn en teaser på slutten av sine første fire minutter: Publikum kan få høre mer hvis de stemmer på meg!

Forsker Grand Prix ble første gang arrangert i 2010, og rundt 600 doktorgradsstipendiater har deltatt siden starten. Forsker Grand Prix er et arrangement under Forskningsdagene i september hvert år, en festival som sprer begeistring og forståelse for forskning til deg og meg. 

 

Meldinger ved utskriftstidspunkt 26. september 2025, kl. 11.29 CEST

Det ble ikke vist noen globale meldinger eller andre viktige meldinger da dette dokumentet ble skrevet ut.